מהנדס תקשורת

מהנדס תקשורת עוסק בתחום העברת הנתונים בין רכיבים או מערכות תקשורת, הן ברמה הפיזית והן ברמת האפליקציה. מאחר ותקשורת היא תנאי בסיסי להעברת אינפורמציה, תחום זה קשור לרשתות תקשורת כמו אינטרנט, רשתות ביתיות או משרדיות, וכן למכשירים פשוטים יותר כגון טלפונים ניידים.

יחד עם התפתחות תחומי הסלולר, האינטרנט האלחוטי ואפשרויות אחרות של העברת נתונים, שנמצאים בפיתוח מתמיד, הפך תחום הנדסת תקשורת להתמחות בפני עצמה. עם זאת לעתים הוא נלמד במסגרת הנדסת מחשבים או חשמל, כהנדסת מערכות תקשורת. מהנדס תקשורת מתמצא בתקשורת נתונים, בפיזיקה ומתמטיקה שרלבנטיים לתחום, בחשמל, ואלקטרוניקה במידת הצורך ובתחומים נוספים.

מיהו מהנדס תקשורת?

מהנדס תקשורת הוא אותו אדם שאחראי על תכנון, אפיון וניתוח של מערכות תקשורת ואינפורמציה. תחום העברת הנתונים נדרש כיום בכל פיתוח של מכשיר שעתיד לקבל או להעביר אינפורמציה – בינו לבין מערכת, בינו לבין בסיס אם כלשהו או בינו לבין מכשיר אחר.

ישנן אפשרויות רבות למודלים וליישומים בפועל של שיטות וטכנולוגיות להעברת נתונים ולכן מהנדס תקשורת עובר במהלך לימודיו התמחות ייחודית, אם כתחום התמחות בתוך הנדסת מחשבים או הנדסת חשמל ואלקטרוניקה ואם כמסלול הנדסי נפרד.

הנדסת התקשורת נבדלת מהנדסת תוכנה או חומרה מאחר ומהנדס שמומחה בתקשורת, תקשורת נתונים או מערכות תקשורת מתמקד בטכנולוגיות אלו ונדרש לפתח הן את החלק הפיזי (החומרה) והן את החלק היישומי (התוכנה- האפליקציה או הקוד).

תחומי התמחות של מהנדסי תקשורת

מהנדס תקשורת אוסף במהלך לימודיו ידע והתנסות מתחומים מגוונים: מתמטיקה, מדעי המחשב (אלגוריתמים, שפות תכנות, חישוביות, אוטומטים), תקשורת (הנדסת תקשורת, סוגי רשתות, עיבוד אותות, ניהול, הצפנה ואבטחת רשתות, תקשורת אופטית), חומרה ומערכות חומרה (מערכות ספרתיות), תוכנה וחשמל.

מאחר וזהו תחום התמחות בפני עצמו לא קיימות לרוב תתי-התמחויות אך אפשרויות התעסוקה והקריירה הן רבות ולאחר היציאה לשוק העבודה מוצא כל מהנדס תקשורת את נישת ההתמחות שלו בתחום התקשורת, בהתבסס על לימודי הבחירה והחובה שצבר ועל פרויקט הגמר שלו. בהמשך יכול המהנדס להמשיך ולהתמחות בתחומו או להתרחב לתחומי התמחות נוספים ולהעמיק בהם, בלימודי התואר השני או תוך התנסות בעבודה ובקורסי השלמה והשתלמויות.

למה כדאי להיות מהנדס תקשורת?

כאמור, מהנדס תקשורת נדרש בכל פיתוח של כל מכשיר או מערכת מודרנית, מאחר ורוב המערכות והמכשירים מבוססים על העברת נתונים. אמנם עדיין ישנם מכשירים פונקציונליים שאינם תלויים בנתונים חיצוניים – למשל מכונות כביסה ומכשירים חשמליים ביתיים אחרים – אבל אפילו מקררים ומכוניות, בפיתוחים מתקדמים, כוללים בתוכם מערכות תקשורת שיודעות לזהות, להתריע ולעדכן על שינויים, להתממשק למערכות נתונים חיצוניות או להגיב לקול אנושי. כך שברור שהכיוון של כל מכשיר חשמלי, גם כזה שמיועד לשימוש ביתי, הוא אינטראקטיבי, כלומר כולל את פונקציית התקשורת.

מסיבה זו, מהנדס תקשורת הוא אחד המקצועות שנמצאים בעלייה וצמיחה, הן כעיסוק וכמשרות בשוק העבודה והן כתחום לימודים שהולך ומתגבש כתחום בפני עצמו.