לימודי הנדסאי תקשורת

בארץ קיימים מספר מוסדות להשכלה גבוהה המציעים לימודי הנדסת תקשורת במסלול להנדסאים. על מנת להבין היטב מה מוצע במסלול זה ראשית יש לעמוד על ההבדל בין מהנדס להנדסאי. ההבדל בין השניים עומד על מספר היבטים, ביניהם היבט לימודי והיבט מקצועי.

המחזיק בתעודת מהנדס סיים תואר ראשון (B.sc) באחד מהאוניברסיטאות או המכללות המציעות לימודים אלו. התואר הראשון ללימודי הנדסת תקשורת נפרש על פני ארבע שנות לימוד ומעניק לסטודנט ידע רב ומעמיק במקצועות המדעים המדויקים, במקצועות ההנדסה וידע מעשי. תואר זה מאפשר למסיימו להתקדם גם ללימודי המשך לתואר שני (M.Sc.) בלימודי הנדסת תקשורת ואף לתואר שלישי (Ph.D.) .

תעודת ההנדסאי, לעומת זאת, ניתנת למסיימים את מסלול לימודי ההנדסאות. לימודים אלו מוצעים אף הם במגוון מוסדות לימוד בארץ. משך לימודי ההנדסאות לרוב אורך שנתיים. במהלך הלימודים רוכשים הסטודנטים ידע וניסיון מעשי שיאפשר להם בתום הלימודים להשתלב בתעשיית הנדסת התקשורת. מיותר לציין כי נושאים רבים הנלמדים הן בתוכנית התואר הראשון ללימודי הנדסת תקשורת והן בתוכנית להנדסאים חופפים ואף זהים. יחד עם זאת, התוכנית להנדסאים מציעה כניסה מהירה לתעשייה. בנוסף לימודי ההנדסאות מאפשרים גם הם לימודי המשך באקדמיה, בהתניה של לימודי השלמה.

באופן המזכיר את הדרישה המופנית למועמדים בתארים ולימודי תעודה אחרים, גם במקרה זה מציבים מוסדות הלימוד השונים מספר תנאים לקבלה.

תנאי קבלה

בחלק מהמכללות והאוניברסיטאות ייתכנו תנאים מקלים בהשוואה לקבלה לתוכניות התואר הראשון בהנדסה. לרוב יעמדו תנאי הקבלה על הדרישה לתעודת בגרות מלאה או חלקית (המכילה בגרויות במקצועות מתמטיקה, אנגלית ועברית) או תעודת סיום מכינת קדם הנדסאים או תעודת מכינה קדם אקדמית.

בחלק מן המוסדות תתאפשר הקבלה למועמדים בני 35 ומעלה בעלי תעודת 12 שנות לימוד. סף הציונים וההישגים הרצוי בתעודות שצוינו מעלה משתנה ממוסד למוסד. בנוסף ייתכן כי תהליך הקבלה יכלול מעבר מבחני מיון פסיכוטכנים פנים מוסדיים ואף ראיון אישי.

מבנה הלימודים

מטרות תוכניות הלימודים השונות, המוצעות ללימודי הנדסאי, הינן שילוב ההנדסאים המסיימים בתעשייה ומציאת תעסוקה. על כן כולל מבנה הלימודים הכשרה במקצועות ההנדסה השונים, עבודה לימודית במעבדות ועוד.

בדומה לתואר ראשון ללימודי הנדסת תקשורת, גם כאן ניכר הדגש בתוכנית הלימודים על מקצועות, המדעים, המתמטיקה והמחשוב. בנוסף על אלה, רוב תוכניות הלימודים יכללו גם לימוד מקצועות התמחות בתחומים ספציפיים והן לימוד מקצועות העשרה.

מגמות ההתמחות המוצעות במסגרת התוכנית ללימודי הנדסאות הינן מגוונות, ביניהן; לימודי הנדסת תוכנה, הנדסת אלקטרוניקה, הנדסת חשמל ועוד. מבנה הלימודים כולל גם פרויקט גמר. פרויקט זה מאפשר לסטודנט הן ליישם ולהטמיע את כל אשר למד והן להפגין יכולותיו כהנדסאי מתחיל.

משך הלימודים

לימודי הנדסאי תקשורת (בשונה מלימודי הנדסת תקשורת) יפרשו לרוב על שתי שנות לימוד (ארבעה סמסטרים). חלק ממוסדות הלימוד מציעים גם מסלול לימודי ערב. מסלול זה אורכו כשלוש שנים (שישה סמסטרים).

בתום לימודי הנדסת התקשורת – להנדסאים, נפתחות בפני המסיימים אפשרויות תעסוקה רבות ומגוונות. בעלי תעודת הנדסאי יכולים למצוא עצמם משתלבים בתפקידים שונים (כגון: תכנון ופיתוח, תחזוקה, בקרה, ייעוץ וכדומה) בתעשיות עתירות הידע (ההי-טק) ובגופים וארגונים גדולים וקטנים כאחד העוסקים בתחום הנדסת התקשורת.